Jak na kašel s pomocí přírody
Odmalička mě jednou za čas přepadne kašel, který je problematický, protože není ani vlhký ani suchý (dráždivý) – je něco mezi tím, tyhle stavy se prostě střídají. Napadlo mě sepsat tipy na domácí přírodní léčbu, které používám a mám pocit, že fungují. Ráda bych upozornila, že nejsem lékař a nechci nikomu fušovat do řemesla, takže pokud vám něco přijde jako špatný nápad, tak to nedělejte. Dělat tohle všechno je obtížnější než do sebe cpát prášky, ale myslím, že se to vyplatí – a hlavně to zabírá.
1) Zvlhčovat vzduch – na topení hodit mokrou utěrku a pravidelně ji měnit, hlavně před nocí
2) Používat vhodné éterické oleje – eukalyptus, mátu, levanduli
- nechat je vypařovat pomocí aroma lampičky
- klidně je nakapat na tu vlhkou utěrku na topení
- 4x denně napařovat – do kastrolu si dáte vodu, přivedete ji k varu, kápnete pár kapek eukalyptu nebo jiného oleje, skloníte nad kastrol hlavu (nepřikrývat se utěrkou) a zhluboka dýchat ústy (to opravdu pomáhá – hlavně na suchý kašel)
3) Pít čaje – na kašel se hodí zázvorový, heřmánkový, mateřídouškový, šalvějový, jitrocelový (ten krásně odhleňuje) a další, ale pozor – největší trhák je cibulový čaj, který si připravíte jednoduše: nadrobno nakrájíte jednu cibuli, dáte do kastrolku, zalijete asi 0,5 l vody, přivedete k varu a necháte cca 5 min vřít. Necháte vychladnout, dochutíte medem a pijete
4) Zkusit reflexní terapii – aneb mačkat si jemně body na nohou, které nám při boji s kašlem pomohou – jsou to body hlasivek (na obrázku č. 56), průdušek (č. 59), plíce (č. 14), mandle (vnitřní strana palce). Obrázek, který se dá zvětšit, naleznete zde: http://www.centrumvera.wz.cz/reflexni_masaz_chodidel.jpg . Plus dobré je ještě stimulovat imunitní systém, což můžete např. mačkáním „blan“ mezi prsty u nohou nebo i rukou, což jsou reflexní plošky lymfatických žláz. Pokud reflexní terapii nevěříte, zkuste ji – mě vždycky znovu a znovu překvapuje, že zrovna ten bod, který je reflexním bodem mého zdravotního problému, oproti ostatním tak pekelně bolí, že mám dojem, jako bych si tam bodala nožem.
5) Dávat si na hruď olejové obklady – mít je tam co nejdéle, nejlépe přes noc. Je to jednoduché – hadřík namočíte do oleje (pokud chcete léčbu spojit s pěstěním pokožky, tak třeba do olivového), připlácnete si ho na oblast plic, na něj dáte igelitový pytlík, ještě jeden hadřík a obvážete se šátkem nebo šálou
6) Pokud máte dojem, že to bez léků nezvládnete, mohu doporučit Biotussil, což je roztok bylin (dá se sehnat v každé lékárně asi za 80 Kč)
7) Pokud před spaním každou minutu dráždivě kašlete, zabírá půlka nebo celý Dithiaden
Máte další tipy? Budu ráda, když mi je napíšete!